YILDIZ CIBIROĞLU

1941’de Malatya’da doğan Yıldız Cıbıroğlu, 1964’te Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nu bitirdi: İki yıl resim ve sanat tarihi öğretmenliğinden sonra Doğankardeş çocuk dergisinde çizer olarak çalıştı. Tonguç, Ali Ulvi ve Yalçın Çetin’in ortaklaşa kurduğu  Stüdyo Çizgi’de Yalçın Çetin’den çizgi film öğrendi. YKB’nın yan kuruluşu olan Sinevizyon’da 1969-76 yılları arasında Yapı Kredi Bankası için çizgi-reklam filmleri yaptı; Cem Yayınevi Arkadaş Kitaplar’dan bazılarını ve Hollanda TV için Nasrettin Hoca fıkralarını resimledi. 1977’de İstanbul Üniversitesi Film Merkezi’nce yürütülen, “İstanbul’da Kaybolmakta olan Yirmi İki El Sanatı” başlıklı araştırmada ilüstratör olarak çalıştı. Bu işyerinde gerçekleştirdiği kolaj Nasrettin Hoca filmi, Kültür Bakanlığı Çizgi Film Yarışması’nda (1978) mansiyon aldı. Bir başka masal filmi ile 1982 Akşehir Nasrettin Hoca Çizgi Film Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. 1982-85 yılları arasında Yaşar Kemal’in Hürriyet ve Güneş gazetelerinde yayımlanan ‘İnce Memet’leri ile ‘Kale Kapısı’ romanlarını; Turan Oflazoğlu’nun Hürriyet’te yayımlanan ‘Bizans Düştü – Fatih’ adlı yapıtını resimledi. İletişim Yayınları’nda çıkan Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi’nin fasikül kapaklarını çizdi. İstanbul’daki değişik sınıftan mutfakları yerinde çizdi ve yazdı (Aydınlık Gazetesi, 1993). Çocuk kitapları resimlemeyi sürdürdü. Yurt içinde ve yurt dışında “çocuk kitapları resimleri karma sergileri”nden bazılarına katıldı (sonuncusu 2000 Frankfurt Kitap Fuarı’nda).

(S)imgeler, arketipler, sözcük sesleri, mitoloji, folklor, kültür gibi konuları hem kendini, içinde yaşadığı toplumu, dünya insanlık ailesini, insan zihninin, imgeleminin nasıl geliştiğini anlamaya çalışmak; hem de çizerliğini beslemek, kendi sanatsal mutfağını zenginleştirmek, ufkunu genişletmek için araştırdı. Daha sonra bunları başkalarıyla da paylaşmak amacıyla yazmaya başladı. Bilimsel deneme türündeki makalelerinde sözcük-bağıntılarını, arketipsel sözcükleri ve imgeleri (veya kısaca kültürel şifreleri) irdeledi.

Edindiği birikimlerini birçok kez sanat yapıtlarını çözümlemede kullandı. Makaleleri Sanat Emeği, Video Sinema, Antrakt, Sahne (tiyatro dergisi), 25. Kare, Müdafaa-i Hukuk, Güzel Yazılar (Yazarlar Sendikası yayını), Sanat ve Hayat,  Kadınlar Dünyası, Adam Sanat, Hürriyet Gösteri, Varlık, Bilim ve Ütopya, Cumhuriyet Kitap, Cumhuriyet Bilim Teknik, Yasak Meyve, Artist, Art&Life, Sanat Dünyamız, Evrensel Kültür, Arkeoloji ve Sanat, Yemek&Kültür, Bosphorus - Sanat Gazetesi vb. dergilerde yayımlandı. 

YILDIZ CIBIROĞLU'NUN BASILMIŞ KİTAPLARI:

KADININ YAZISIZ TARİHİ ‘M’ ve ‘N’ Sesi, Payel Yayınları, İstanbul, Mayıs 1996, 2. baskı Ocak 2016.

KADIN SAÇI BÜYÜ ‘TÜRBAN’, Payel Yayınları, İstanbul, Mart 2004.

TÜRK SANATINDA GİZLİ YÜZ, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, İstanbul, 2008.

ANADOLU’DA KADININ KÜLTÜREL ŞİFRELERİ, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, İstanbul, 2011.

(Yıldız Cıbıroğlu’nun da katıldığı, 20 Ekim 2004 - Yuvarlak Masa Toplantısı-4’teki konuşmalarla oluşan kitap: MEKÂN, TOPLUMSAL CİNSİYET ROLLERİ ve MİMARLIK, Afife Batur, Yıldız Cıbıroğlu, Neslihan Dostoğlu, Özlem Erdoğdu Erkaslan, Mücella Yapıcı, TMMOB MİMARLAR ODASI İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ, Kasım 2005.)

Halen basıma hazırladığı Adapa ve Oidipus dışında, üzerinde çalıştığı kitap dosyaları vardır.


Copyright @ YildizCibiroglu.com 2015